Sağlıktaki Büyük Vurgun, Sayıştay'ın Yayımlanmayan Raporunda Ortaya Çıktı - Konya Ekspres HaberKonya Ekspres Haber

SON DAKİKA

Sağlıktaki Büyük Vurgun, Sayıştay’ın Yayımlanmayan Raporunda Ortaya Çıktı

Bu haber 22 Ağustos 2021 - 12:12 'de eklendi ve 146 views kez görüntülendi.

Sayıştay’ın 2017’de hazırlanan ancak yayınlanmayan raporuna CHP’li vekil Deniz Yavuzyılmaz ulaştı. Rapora göre kanser ilaçlarının gümrükten giriş fiyatı ile Türkiye’deki satış fiyatı arasında 46 kat fark var. İlaçların yanı sıra tıbbi malzemelerde de yüzde 700 ile yüzde 2 bin 500’lere varan farklar tespit edildi.

Sayıştay’ın “Üniversite Hastanelerinin Mali Yapılarının Sürdürülebilirliği Konu Denetim Raporu” başlıklı bir rapor hazırladığı ortaya çıktı. 

Çarpıcı tespitlerin yer aldığı raporda Sayıştay, kanser ilaçlarının gümrükten giriş fiyatı ile Türkiye’de satış fiyatı arasında 46 kat fark tespit etti. Şirketlerin gümrükten giriş fiyatı ile izin verilen nihai satış fiyatları arasında yüzde 4 bin 530 kârı bulunduğuna dikkat çeken Sayıştay, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bu durumdan olumsuz etkilendiğini vurguladı.

“Rapor hasır altı edildi, sansürlendi”

"Rapor hasır altı edildi, sansürlendi"
Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre rapora ulaşan CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, 2017 yılında hazırlanan bu raporun yayımlanmadığına dikkat çekerek “Rapor hasır altı edildi. Sansürlendi. Gümrük giriş fiyatı 200 – 300 TL olan kanser  ilaçlarını hastanelere 20- 30 bin TL’den satmak büyük bir soygundur” dedi.

Yavuzyılmaz’ın rapora ilişkin paylaşımı 

“Gümrük giriş fiyatları takip edilmedi”

"Gümrük giriş fiyatları takip edilmedi"
Yapılan incelemelerde ithal ilaçların gümrükten giriş fiyatlarının takip edilmediğine dikkat çekilen raporda “Depocu giriş fiyatlarının gümrükten giriş fiyatı olarak kabul edilmesine rağmen bu ilaçların gümrükten gerçek giriş fiyatlarının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile SGK tarafından bilinmediği tespit edilmiştir” denildi.Sayıştay, 41 firmanın 2017 yılında ithal ettiği ilaçların gümrükten giriş fiyatlarını Ticaret Bakanlığı’ndan temin ettiğine dikkat çekerek en pahalı beş ilacın gümrükten giriş fiyatları ile izin verilen Türkiye satış fiyatlarıyla karşılaştırıldığını aktardı. Yapılan incelemede Sayıştay, söz konusu ilaçların gümrükten giriş fiyatları ile Türkiye’de izin verilen nihai satış fiyatları arasında 46.3 kata varan farklar tespit etti. Yani fiyatlar arasında yüzde 4 bin 530 kâr marjı bulunduğu görüldü.

“Yüzde 90’ı aynı firma”

"Yüzde 90'ı aynı firma"
Görsel: Cumhuriyet

Raporda 12 ilacı ithal eden firmalar ile bu ilaçları satın alan firmaların yüzde 90’ının aynı firma olduğu belirtildi. 

İlaçların genellikle kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar olduğuna dikkat çekilen raporda “bu ilaçların pahalı ilaçlar olması nedeniyle kâr marjlarındaki çok küçük bir farkın bile hastanelere ve SGK’ya çok büyük maliyetle getiriyor” ifadeleri kullanıldı.