“Diriliş: Ertuğrul” bir ülkeyi karıştırdı! - Konya Ekspres HaberKonya Ekspres Haber

SON DAKİKA

“Diriliş: Ertuğrul” bir ülkeyi karıştırdı!

Bu haber 03 Haziran 2020 - 0:12 'de eklendi ve 520 views kez görüntülendi.

Osmanlı’nın kurucusu Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’yi anlatan “Diriliş: Ertuğrul” dizisi, Pakistan’da tartışma konusu haline geldi.

Pakistan’da popülerliği her geçen gün artan, Osmanlı’nın kurucusu Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’yi anlatan “Diriliş: Ertuğrul” dizisi, ülkede tartışma konusu haline geldi. Pakistan Başbakanı İmran Han’ın talebi üzerine dizi, devlet televizyonu PTV’de yayınlanmaya başlamıştı.

Federal Bilim ve Teknoloji Bakanı Favad Çaudri ise bu hafta sonu yaptığı açıklama ile Başbakan Han’ın kararını eleştirdi ve “PTV’nin başka ülkelerin eserlerini böylesine gururla yayınlamasına şaşırıyorum” dedi.

Çaudri, yabancı dizileri yayınlamanın Pakistan dizi sektörüne zarar vereceğini söyledi ve ekledi: “Pakistan prodüksiyonlarına odaklanmalısınız. Yabancı yapımları ithal etmek ucuzdur ama kendi programlarımıza zarar verir.” Ülkede Bakan Çaudri gibi düşünenler olsa da dizi sektöründen bazı kişiler de bu kararı destekliyor.

AİLE YAPISINA ZARAR VERİYOR

BBC Türkçe’nin haberine göre, ülkenin ünlü oyuncuları Osman Halit But, Bilal Eşref ve Mehviş Hayat diziyi övenler arasında. Bu üç oyuncu, Pakistan’ın da benzer yapımlar üretmesi gerektiğini söylüyor.

Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan hayranı olan İmran Han, Hollywood ve Bollywood gibi “yabancı kültürleri” yayan yapımlar yerine Pakistan kültürünü temsil eden, “İslami değerlere sahip” Türk yapımlarının yayınlanmasını tercih ettiğini söylemişti.

Han’a göre ABD ve Hint yapımları ülkenin aile yapısına zarar veriyor, uyuşturucu ve cinsel suçları övüyor.