TL Tarihinin En Düşük Seviyesini Gördü: Neden Değer Kaybediyor? Bundan Sonra Ne Olacak? - Konya Ekspres HaberKonya Ekspres Haber

SON DAKİKA

TL Tarihinin En Düşük Seviyesini Gördü: Neden Değer Kaybediyor? Bundan Sonra Ne Olacak?

Bu haber 29 Mayıs 2021 - 20:07 'de eklendi ve 102 views kez görüntülendi.

Türk Lirası Cuma günü gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısında tarihin en düşük değerlerine geriledi.

Dolar/TL kuru 8,61, Euro/TL kuru 10,47, Sterlin/TL kuru ise 12,19 ile tüm zamanların rekorlarını kırdı.

Peki bu tablonun nedeni ne ve TL’yi neler bekliyor?

BBC Türkçe’ye konuşan Bluebay Varlık Yönetimi’nden Tim Ash’e göre sorunun yanıtı “iktidarın yanlış politikalarında” yatıyor:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her zaman seçim sonuçlarını düşünerek büyüme öncelikli politikalar uygulaması, büyük cari açığa yol açıyor. Bu durum da dolara olan talebi artırıyor.”

Türkiye’nin son derece sıra dışı bir para politikası uyguladığını ve yüksek enflasyonun da dolar talebini artırdığını belirten Ash, “Türkler liranın değer kaybedeceğini düşünerek elinde lira tutmak istemiyor. Yabancı yatırımcılar da Erdoğan’ın politikalarına güvenmiyor” diyor.

Ash, “Türkiye sürekli birkaç hafta içinde ödemeler dengesi krizi yaşayacakmış gibi dururken kim neden elinde TL tutsun?” diye soruyor.

Türk Lirası dolar karşısında Kasım 2020’de 8,58’i görmüştü.

Türk Lirası dolar karşısında Kasım 2020'de 8,58'i görmüştü.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası ve Merkez Bankası Başkanlığı’na Naci Ağbal’ın getirilmesi sonrası Dolar/TL kuru Şubat ayında 7’nin altına inmişti.

TL’nin son bir yıldaki değişimi

TL'nin son bir yıldaki değişimi👇

‘Geleneksel ve sıkı politikalar’

'Geleneksel ve sıkı politikalar'
Commerzbank’ten Tatha Ghose, BBC Türkçe’ye yaptığı değerlendirmede, o dönem TL’nin değer kazanmasının en önemli nedeninin Ağbal’ın enflasyon hedeflemesine odaklanan geleneksel ve sıkı politikaları olduğunu söylüyor.Mart ayında Naci Ağbal’ın görevden alınması ve yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun atanmasıyla Türk Lirası’nda düşüş trendi görülmeye başlandı.Ghose, bu hafta Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş’ın görevden alınmasının ve yerine düşük faiz oranlarını savunan Semin Tümen’in getirilmesinin de liranın değer kaybında etkili olduğu görüşünde.

TL’nin durumunu “lira spirali” terimiyle açıklayan Ghose, son yıllarda liranın bir süre istikrarlı gittikten sonra hızlı değer kayıpları yaşadığını ve bu trendin dikkat çekici olduğunu söylüyor.

TL'nin durumunu "lira spirali" terimiyle açıklayan Ghose, son yıllarda liranın bir süre istikrarlı gittikten sonra hızlı değer kayıpları yaşadığını ve bu trendin dikkat çekici olduğunu söylüyor.
Ekonomik analiz ve danışmanlık şirketi Capital Economics’ten Jason Tuvey de TL’nin bu haftaki değer kaybında iki faktörün öne çıktığını söylüyor:”Bunlardan ilki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı pozisyonuna eski bir danışmanını getirmesiydi. Bu adım Merkez Bankası’nın zaten sorunlu bir durumda olan güvenilirliğini daha da sarsma riski taşıyor.”İkincisi ise önemli siyasetçilerle organize suç arasındaki bağlantılara dair suçlamalar sonucu artan siyasi belirsizlik.”Bunların yanı sıra anketlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ak Parti’ye desteğin azalması da bir etken.”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN