Ekonomi AKP'den asgari ücret açıklaması... İlk kez rakam verdiler - Konya Ekspres HaberKonya Ekspres Haber

SON DAKİKA

Ekonomi AKP’den asgari ücret açıklaması… İlk kez rakam verdiler

Bu haber 09 Kasım 2021 - 23:32 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, milyonlarca çalışanın cevabını beklediği ‘2022 asgari ücret ne kadar olacak?’ sorusuna yanıt verdi. Özkan ‘Asgari ücret 4 bin TL’ye yakın olabilir’ iddiasında bulundu.

Yıl sonu yaklaşırken 2022 asgari ücretinin ne kadar olacağı milyonlarca çalışan tarafından merak ediliyor. Yüksek enflasyon ve peş peşe zamlar sonrası açlık sınırında çalışanlar asgari ücretliler maaşlarında iyileştirme bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceği. Cumhurbaşkanımızın bu yönde talimatı var” açıklamasının ardından bir tahmin de AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’dan geldi.

Özkan asgari ücretin 4 bin TL civarında olacağını iddia etti. Cahit Özkan, 2002’den bu yana asgari ücrete enflasyonun üzerinde zam yapıldığına savunarak “Özellikle 2019, 2020 yılında başlayan küresel salgın ve küresel ısınmayla beraber kuraklık, sel ve yangınlar vatandaşların ciddi anlamda yeni bir zam beklentisini gündeme getirdi” dedi.

Cahit Özkan şöyle konuştu:

“Asgari ücret komisyonu toplandığı zaman bir taraftan bakanlık, sendikalar, TÜİK’in verileri ve bütün emtia fiyatlarındaki değişiklik dikkate alınarak masaya yatırılan asgari ücret bu noktada vatandaşımızın refahını artıracak ve tabi ki kur karşısında da erozyonu ortadan kaldıracak bir rakam olacaktır. 2002’den bugüne kadar AK Parti hükümetlerinin enflasyonun yüzde 50 üzerinde hep zam yaptığı görülüyor. Ortaya çıkan sonuç ise 19 yıldır ortaya koymuş olduğumuz asgari ücret zammının en üst seviyede belirlendiği bir zam olacak gibi gözüküyor.

İşverenin ödeyemeyeceği bir rakam olursa iş hayatında farklı sıkıntılarla karşı karşıya kalırız. Türkiye’de şu anda asgari ücret 2 bin 850’lerde olmasına rağmen özel sektörlerdeki vatandaşlarımız, iş adamlarımız diyor ki; ‘Ben işçimin emeğinin karşılığının daha yüksek olması gerektiğini düşünüyorum’ ve ekliyor; ‘Ben asgari ücreti 3 bin lira 3 bin 500 lira uyguluyorum.’ Yani burada işverenin işçinin menfaatini biraz daha sosyalist anlayışta olduğu gibi çatışan kavgacı bir anlayışa dayandığını ifade etmek doğru değil, aslında kaderimiz bir… İşveren burada çarkı döndüremezse istihdam üretemez, istihdam olmazsa ihracat olmaz.”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN