YSK, seçmen listelerini askıya çıkardı! İtiraz süresi 2 Nisan'da dolacak - Konya Ekspres HaberKonya Ekspres Haber

SON DAKİKA

YSK, seçmen listelerini askıya çıkardı! İtiraz süresi 2 Nisan’da dolacak

Bu haber 20 Mart 2023 - 22:59 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Yüksek Seçim Kurulu, seçmen listelerini bugün askıya çıkardı ve seçmen kayıtlarını “www.ysk.gov.tr” adresinden sorguya açtı. Vatandaşlar, kendi evlerindeki ve yaşadıkları binadaki seçmen kayıtlarını bu adres üzerinden kontrol edebiliyor. Seçmen listelerine itiraz süresi 2 Nisan’da dolacak.

14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde geçerli olacak seçmen listeleri ve tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin listeler, güncellenmek üzere ilçe seçim kurullarınca bugün askıya çıkarıldı. Listelere itirazlar, bugünden başlamak üzere 2 Nisan’a kadar yapılabilecek. Yurt Dışı Seçmen Kütüğü de bugün sabah saat 08.00’den itibaren “www.ysk.gov.tr” adresinden ilan edildi ve itiraz süresi başladı.

İNTERNET ÜZERİNDEN KONTROL EDİLEBİLECEK

YSK’nın açıkladığı seçim takvim uyarınca, bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtları da bugünden itibaren “www.ysk.gov.tr” adresinden sorguya açıldı. Vatandaşlar bugün itibarıyla kendi evlerindeki ve yaşadıkları binadaki seçmen kayıtlarını internet üzerinden kontrol edebiliyor.

SEÇMEN LİSTELERİ TUTANAK KARŞILIĞINDA TESLİM EDİLECEK

Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nce elektronik ortamda hazırlanan muhtarlık bölgesi askı listeleri ile Yurt Dışı Seçmen Kütüğü, Seçim Bilişim Sistemi (SEÇSİS) Siyasi Parti Portalı (SİPPORT) üzerinden siyasi partilerin erişime açıldı. Seçmen listeleri, talepleri halinde ve tutanak karşılığında siyasi partilerin genel merkez yetkililerine, siyasi partilerin ilçe başkanlıklarına gönderilmek üzere elden teslim edilecek.

SEYYAR SANDIKLARDA OY KULLANMAK İÇİN BAŞVURU ŞART

Hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan ve seyyar sandıklarda oy kullanmak isteyen seçmenler için ilçe seçim kurulu başkanlığına veya muhtarlığa yapılacak başvuruların süresi de bugün başladı. Seçmenler tarafından cumhurbaşkanı adayı gösterilmek isteyenlerin YSK’ya yapmaları gereken başvurunun süresi ise bugün oldu. ATA İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, bugün YSK’ya gelerek cumhurbaşkanı adaylığı için başvuru yapan isimler oldu.