MHP AF KONUSU İÇİN ADALET BAKANI İLE KANUNU GÖRÜŞMEYE GİDİYOR. - Konya Ekspres HaberKonya Ekspres Haber

SON DAKİKA

MHP AF KONUSU İÇİN ADALET BAKANI İLE KANUNU GÖRÜŞMEYE GİDİYOR.

Bu haber 21 Eylül 2022 - 2:22 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.

Kulislerde bir süredir iktidarın seçime giden süreçte af ilan edebileceği konuşulurken MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız’ın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile infaz hesaplamasının gözden geçirilmesi konusunda görüşeceğini duyurması kulisleri yeniden hareketlendirdi.

 Feti Yıldız kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda AF  konusunu gündeme getirdi. Yıldız, paylaşımında bugün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile  görüşeceğini belirterek, “İnfaz hesaplamasının gözden geçirilmesi gerekliliğini sayın Adalet Bakanımıza bugün anlatacağım.” ifadelerini kullandı.

Af konusu Alaattin Çakıcı’nın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi ziyaretiyle gündeme gelmişti. İddiaları reddeden Çakıcı, muhalefetin affı engellemek için görüşmenin içeriğini farklı yansıttığını savunmuştu. 

AF İLE İLGİLİ NELER KONUŞULACAK?

Kulislerde Cumhur İttifakı çatısı altında birlikte hareket eden AKP ve MHP’li kurmayların yakın zamanda yeni infaz düzenlemesi için bir araya geleceği konuşuluyordu.

İddialara göre Cumhur İttifakı’nın masasında, adli suçlarda infaz süresini yüzde 50’nin de altına düşürme, denetimli serbestlik süresini uzatarak kişilerin kapalı cezaevlerinde geçirecekleri süreyi azaltma, beyan esasına göre cinsel suçlarda cezayı affetme, kasten öldürme başta olmak üzere kasıtlı suçların tamamını düzenlemelerin kapsamı içerisinde dâhil etme bulunuyor.

Uyuşturucu ticareti suçlaması ile yargılanan kişileri doğrudan paket kapsamına almak istemeyen iktidar ortakları, bunun yerine bu kişilerin infazını açık cezaevinde tamamlamasını sağlayacak bir değişiklik üzerinde çalışırken düşünce suçlularını infaz indirimi kapsamına dâhil etmeme görüşü de var.