Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Konya'da izcilerle bir araya geldi. Namaz Kıldırdı. - Konya Ekspres HaberKonya Ekspres Haber

SON DAKİKA

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Konya’da izcilerle bir araya geldi. Namaz Kıldırdı.

Bu haber 06 Ağustos 2022 - 1:39 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.

Konya’da düzenlenen İslam İzcileri Dostluk Kampı’na katılarak, 16 ülke ve Türkiye’nin 45 şehrinden gelen 2 binden fazla izciyle buluşarak namaz kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “İsrafın her çeşidi haramdır. Helallerle meşgul olalım” dedi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından Konya’da düzenlenen İslam İzcileri Dostluk Kampı’na katılarak, 16 ülkeden ve Türkiye’nin 45 şehrinden gelen 2 binden fazla izciye Cuma namazı da kıldırdı.

Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından 17 ülkeden 2 binden fazla izcinin katılımıyla düzenlenen İslam İzcileri Dostluk Kampı, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Beyşehir Yolu üzerindeki Kent Ormanı’nda düzenlenen kampı ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, farklı ülkelerden ve milletlerden Konya’da bir araya gelen izcilere Cuma namazını kıldırdı.

ERBAŞ: SIFIR ATIK, SIFIR İSRAF, HELALLERLE MEŞGUL OLALIM

İslam’ın iyi insan olmak, Allah’ın rızasına uygun yaşamak için gönderilen en büyük nimet olduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İzciler olarak, ahlaklı gençler olarak, ahlaki ilkelerin yeryüzünde yaymak için büyük bir mücadele vereceğiz. İsraf haramdır, suyu israf etmek haramdır, yiyecekleri israf etmek haramdır, zamanı israf etmek haramdır. İsrafın her çeşidi haramdır. O yüzden diyoruz ki, sıfır atık, sıfır israf, helallerle meşgul olalım. Haramların her çeşidinden uzak duralım diyorum” diye konuştu.

VALİ ÖZKAN: İZCİLİK GERÇEKTEN TABİAT SEVGİSİDİR.

Konya Valisi Vahdettin Özkan ise, “İzcilik gerçekten tabiat sevgisidir. Çocukların, gençlerimizin, kamil insanlarımızın kendilerini bilmesi, kendisinin fıtrat üzere yaşama temayülünü ve mecrasında olmasına çok ciddi katkısı vardır. Aynı zamanda hukuk güvenliği hem de insanın kendi hakkı, toplumun hakkı, tabiatın hakkı, çevrenin üzerindeki baskıların, bizim elimiz vasıtasıyla, insanların vasıtasıyla bu istikamet üzere yapmamız gerekenlerdeki sapmaları da hep beraber bu şuuru edinmemiz çok önemli. İzcilerin de bu noktada çok büyük bir katkı gösterdiklerini biliyoruz” şeklinde konuştu.

ALTAY: BU KAMP BİRLİKTE KAYNAŞMANIN ÜMMET BİLİNCİ OLUŞMASINDA ÖNEMLİ BİR AŞAMA

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Hem yurt içinden gelen, hem yurt dışından gelen izcilerimiz için bu kamp birlikte kaynaşmanın ümmet bilinci oluşmasında önemli bir aşama oluşturacak. Selçuklu’nun payitahtı, Hazreti Mevlana’nın şehrinden çok güzel duygularla ve iyi arkadaşlıklar, yeni arkadaşlıklar edinerek ayrılmanızı temenni ediyorum” dedi.