'Başkanlık sistemi iptal olacak, İyi Parti ve AKP hükümet kuracak' iddiası - Konya Ekspres HaberKonya Ekspres Haber

SON DAKİKA

‘Başkanlık sistemi iptal olacak, İyi Parti ve AKP hükümet kuracak’ iddiası

Bu haber 02 Kasım 2021 - 21:12 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.

Fatih Altaylı, Cumhurbaşkanlığı sisteminden parlamenter sisteme dönülmesi için iktidarın da sıcak baktığı iddia edilen o formülü yazdı.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, “Senaryo ve film” başlıklı yazısında ‘Parlamenter Sisteme Dönüş’ iddialarını yazdı. Muhalefetin, anayasa değişikliğinin ardından Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi iptal edilsin” başvurularının daha kapağı bile açılmadan durduğunu hatırlatan Fatih Altaylı, Anayasa Mahkemesi’nin ani bir kararla muhalefetin başvurularını karara bağlayıp Cumhurbaşkanlığı sistemini iptal edeceği şeklindeki kulisi paylaştı.

İşte Altaylı’nın yazısından bölümler…

“Ankara’da bir senaryodan daha söz ediliyor ve bu senaryo iş dünyası içinde de başkent kaynaklı olarak giderek daha çok konuşulmaya başlandı. Bu da “Parlamenter sisteme dönüş” senaryosu.

Biliyorsunuzdur, muhalefetin başkanlık sistemine geçişi sağlayan Anayasa değişikliği ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı itirazlar var. Yüce Mahkeme bugüne kadar bu itirazları ele almadı, bu itiraz dosyalarının kapağını bile açmadı.

SİSTEM ‘ANAYASAYA AYKIRI’ DENİLEREK İPTAL EDİLECEK

Ankara’daki yeni yazarların yeni senaryosuna göre iktidar partisindeki oy erimesinin devam etmesi halinde, Anayasa Mahkemesi bu itirazları gündeme alacak ve kısa süre içinde karara bağlayacak. Ve başkanlık sistemini getiren Anayasa değişikliği Anayasa’ya aykırı bulanarak iptal edilecek.

Hal böyle olunca başkanlık sisteminden vazgeçmeyeceğini defalarca ilan etmiş olan iktidar partisi “Hay Allah, bak şu olana. Tam biz Türkiye’nin önünü açacaktık ama Anayasa Mahkemesi engelledi. Ne yapalım. Hukuk karşısında boynumuz kıldan ince” diyerek yeniden parlamenter sisteme dönecek.

AKP VE İYİ PARTİ HÜKÜMET OLACAK

Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak kalacak ve hemen seçime gidilecek. AK Parti tek başına iktidar olmaya yetmeyen bir oranla bile olsa 1. parti çıkacak. Sistem parlamenter olduğu için de içinde İYİ Parti’nin de olabileceği bir koalisyon ihtimali ile AK Parti iktidarın parçası olacak.

Böylece parti ve yakın destekçileri açısından son günlerde ortaya çıkan kabus benzeri durum bertaraf edilmiş olacak. Dediğim gibi bu da senaryolardan biri. Bu senaryodan bir film çıkar mı, izleyici toplar mı bilmem. Ama yazanlar var.”

ÖZDAĞ DA İYİP – AKP İKTİDARINI İŞARET ETMİŞTİ

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, ‘Bir süre sonra Erdoğan yüzde 30’lar ile iktidarın en azından büyük ortağı olmayı hedefleyen bir süreç içine girecek. Hedeflenen de AKP-İYİ Parti ortaklığı…’ demişti.