AKP tepkilere rağmen geri adım atmadı... 'TFF' yasası geliyor - Konya Ekspres HaberKonya Ekspres Haber

SON DAKİKA
AdanasporAkhisar BelediyesporAlanyasporAntalyasporBeşiktaşBursasporÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGaziantepsporGençlerbirliğiİstanbul BaşakşehirKardemir KarabüksporKasımpaşaKayserisporKonyasporOsmanlı SporTrabzonspor

AKP tepkilere rağmen geri adım atmadı… ‘TFF’ yasası geliyor

Bu haber 24 Ocak 2021 - 12:53 'de eklendi ve 142 views kez görüntülendi.

AKP’nin hazırladığı ‘Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasası’ teklifine göre TFF’ye bağlı Tahkim Kurulu, PFDK ve MHK gibi kurulların seçimleri ve yönetimleri, AİHM kararı doğrultusunda ‘TFF’den bağımsız’ hale getirilecek. Böylece federasyonun ana statüsü değişmiş olacak.

AKP, ‘Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasası’nın hazırlıklarında sona yaklaştı. Üzerinde çalışılan teklife spor camiasından gelen tepkilere rağmen AKP, hazırladığı taslak metinden önemli ölçüde geri adım atmadı.

Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre düzenlemenin bazı önemli başlıkları şöyle:

Spor kulübü başkanları ve yöneticilerinin, kendi dönemleriyle ilgili ‘bütçe dışı fazla harcamalardan’ doğrudan sorumlu olması ve sorumlulukları kapsamında belli cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalabilmeleri sağlanacak. Böylece kulüplerin şirketleşmesinin önü açılmış olacak. Ancak AKP yetkilileri, bu düzenleme ile profesyonel liglerde daha çok altyapıda yetişen sporcuların oynamasının teşvik edileceğini ifade ediyor.

Dernek statüsünden çıkarılacak kulüplerin ilgili tüm işlemleri Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek.

Kulüplerin denetimi kamu eliyle yapılacak.

TFF’ye bağlı Tahkim Kurulu, PFDK ve MHK gibi kurulların seçimleri ve yönetimleri, AİHM kararı doğrultusunda ‘TFF’den bağımsız’ hale getirilecek. Böylece federasyonun ana statüsü değişmiş olacak.

Altı aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar bile devletin güvenliğine, anayasal düzene, devlet sırlarına karşı işlenen suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, yağma, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı, haksız mal edinme, şike ve teşvik primi suçlarından hükümlü olanlar, spor kulübü başkanı ya da yönetim, denetleme ve disiplin kurulu üyeliği yapamayacak.

İllerde en az 15 kulüp birleşerek bir ‘spor kulüpleri federasyonu’ kurabilecek ancak bir ilde birden fazla federasyon oluşturulamayacak. Türkiye genelinde ise en az 30 spor kulüpleri federasyonunun katılımı ile bir ‘spor kulüpleri konfederasyonu’ kurulabilecek.

Her federasyonun yönetiminde ilgili branşın milli sporcuları yer alacak.

İTİRAZLAR NE? 

1-Yasa tasarısında kulüp başkanlarının kendi döneminden sorumlu olmasına dair çizgiler kesin olarak belirlenmemiş.

Örnek olarak, kulüp nakit akışından dolayı kendi döneminden önceki zamanda transfer edilen oyuncunun parasını ödeyemedi, oyuncu da haklı olarak sözleşmesini feshettii. Alacaklarından kim sorumlu olacak? Ya da kulüp mali olarak sıkıştı ve yönetim de önceki dönem borçlarını ödemek  için kredi çekti. Eski borçlardan kim sorumlu olacak?

2-Yasa tasarısı, bütün spor organizasyonunu kapsıyor ve disiplini sağlama amacı güdüyor. Hapis cezası dahil olmak üzere, bazı cezalar yer alıyor. Ancak sistemsel karışıklıklar var. Başkan ve yöneticilere hapis öngörülmesi, kulüpleri talip olacak insanları engeller.

3-Kâr amacı güden kulüp, dernek yapısındaki kulüp, borsada halka açılmış şirket ve amatör sporlar aynı kategoriye konuluyor.

4-Getirilen düzenlemeler futbolun özerkliğini de zedeliyor. Yasa tasarısında TFF’nin yapısı ve işleyişi Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlanıyor. Bu konularda özerklikte FIFA ile problem çıkma riski var.

PUAN DURUMU
Süper Lig
# TAKIMLAR O AV P
PTT 1.Lig
# TAKIMLAR O AV P
LİG FİKSTÜRÜ
Süper Lig
PTT 1.Lig