Sosyal medyada dolaşan ‘Sezgin Baran Korkmaz’ listesinde ki Üç İsme Uğur Dündar Garantör Oldu - Konya Ekspres HaberKonya Ekspres Haber

SON DAKİKA

Sosyal medyada dolaşan ‘Sezgin Baran Korkmaz’ listesinde ki Üç İsme Uğur Dündar Garantör Oldu

Bu haber 28 Temmuz 2022 - 11:38 'de eklendi ve 7 views kez görüntülendi.

Dolandırıcılık ve kara para aklamak suçundan ABD’de yargılanan Sezgin Baran Korkmaz’dan para aldığı iddia edilen gazeteci, polis, asker, yargı mensubu ve bürokratın listesi sosyal medyada dolaşmaya başlamıştı. SBK Holding ve listede adı geçen bazı isimler suçlamayı reddetti. Sözcü yazarı Uğur Dündar, ABD’ye iade edilen Sezgin Baran Korkmaz ile ilişkili olduğu öne sürülen Ahmet Şık, Barış Pehlivan ve Kenan Tekdağ hakkında  “Para alırken görsem, gözlerime inanmam” dedi.

Kara para akladığı iddia edilen ve Avusturya tarafından yargılanması için ABD ‘ye iade edilen SBK Holding Başkanı Sezgin Baran Korkmaz ile ilgili yeni bir iddia gündeme geldi. Aralarında emniyet, YARGI, medya mensuplarının da olduğu çok sayıda kişinin Korkmaz’la ilişkili olduğu ve ondan para aldığı öne sürüldü. 

Korkmaz ile ilişkili oldukları iddia edilen TİP Milletvekili ve gazeteci Ahmet Şık, gazeteci Barış Pehlivan ve Ciner Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ hakkında gazeteci Uğur Dündar’dan açıklama geldi. Dündar  “Çok net söylüyorum: Bu isimleri Sezgin Baran Korkmaz gibi birinden para alırken görsem, gözlerime inanmam. Öyle kolay değil, bir pusula üzerinden şerefi için yaşayan insanlara, çamur at izi kalsın yapmak!” dedi.

Dündar’ın bu paylaşımına Ciner Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ, Habertürk’ün resmi twitter hesabından yanıt verdi.

Dündar’a teşekkür eden Tekdağ ‘Sizin gibi Türkiye’de hak ederek onur ve haysiyet sembolü olmuş bir şahsiyetin kamuoyu önünde tarafıma sunduğu bu güven beyanı benim için onur ve gurur duyacağım bir ibra belgesidir. Yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Sağ olun var olun’ dedi.

Tekdağ’a yanıt veren Dündar ‘Rica ederim. Sizi yıllardır tanıyan bir gazeteci olarak doğru bildiğimi her yerde çekinmeden söylerim. Siz, kirli paraya tenezzül edecek biri değilsiniz” ifadelerini kullandı.

SBK Holding listeyle ilgili sosyal medya hesabından bir yalanlama paylaşarak, söz konusu liste için “Gerçeklikten tamamen kopuk, hayal ürünü, film senaryosunu aratmayacak iddialar” ifadesini kullandı.

Diğer yandan listede adı olan bazı gazeteci ve siyasetçilerden açıklamalar geldi.

Bunlardan biri eski HDP’li yeni TİP’li milletvekili Ahmet Şık’tı.

Açıklamasında Sezgin Baran Korkmaz ile temasının sadece gazetecilik faaliyetleri ile ilgili olduğunu belirten Şık “Korkmaz’la yalısında bir kez yüz yüze, kendisiyle ilgili yazıyı kaleme aldığım sırada ve hakkında soruşturma başlatıldığı dönemde ve yurt dışına kaçtıktan sonra telefonla iletişimimiz oldu” iddiasında bulundu.

Şık “Memlekette çoğunluk, sosyal medya çukurundan yayılan zehirle, kendi inanmak istediğine inanıyor ve duymak/okumak istediklerini söyleyen/yazanların peşinden gitmekte tereddüt etmiyor. O yüzden sözüm “karşı taraf”a değil, sadece bizim tarafa” ifadelerini kullandı.

Listede adı geçen bir diğer gazeteci, HaberTürk spikeri Mehmet Akif Ersoy sosyal medya hesabından şu açıklamada bulundu:

“Nesebi gayri sahih bir liste yayınlanmış, ciddiye almadığım için bir söz söyleme ihtiyacı hissetmedim. Ancak meslektaşlarım ve dostlarımın araması üzerine yazıyorum.  SBK’yı tanımıyorum, doğrudan/dolaylı hiçbir iletişimim olmadı. Bunun dışında ve ötesinde bir iddia varsa iftiradır.”

‘BURS TEMİN ETTİK’

Gazeteci Dinçer Gökçe ise SBK ile temasının burs gerekçesiyle olduğunu öne sürdü. Gökçe şu ifadeleri kullandı:

“Köy çocuğu olarak zor şartlarda okudum. Bu zorluğu aşma ışığını gördüğüm 15/20 öğrenci için her yıl yakın akrabalarım ve çevremden burs temin ediyorum… İtibar suikasti yapılan ‘operasyonel’ listeler bu yöndeki çabamı elbette etkilemez. Karanlık hesapları dikkate aldığım da yok Ancak bana güvenen insanların bilmesi gerektiği için bu açıklamayı yapıyorum. Bir avukat arkadaşım aracılığı ile 2’si kadın 3 öğrenciye SBK Eğitim Vakfı’ndan burs temin edildi. Aylık tutar 200/250 TL. Kayseri, Muş ve Ardahanlı çocukların hesaplarına yatırıldı. Dekontları da ekte.”

SBK HOLDİNG’TEN AÇIKLAMA

SBK Holding’ten de konuya ilişkin açıklama geldi.

“Gündeme Getirilen Kurgu Listelere Cevabımızdır” başlığıyla Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Gerçeklikten tamamen kopuk, hayal ürünü, film senaryosunu aratmayacak bu iddialar sadece gerçek dışı olmayıp aynı zamanda düşündürücüdür. Zira bu iddiaları ortaya atan ve Twitter’da yazan ‘medya mensubu’ Gerçek Gündem isimli platformda yine Sayın Sezgin Baran Korkmaz ile ilgili yazdığı bir yazının gerçek dışı olduğunun ortaya çıkması nedeniyle bu kurumdan ayrılmak zorunda kalmış ve bu durumu yazdığı son yazısı ile kabul etmiştir” denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

Sayın Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’ye iadesinin gerçekleşmesinden sonra özellikle yurtiçinde kendisi hakkında sosyal medya üzerinden bazı iddialar “oluşturulmaya” başlandı. Bu iddialara ilişkin kamuoyunu aydınlatma zorluluğu olduğundan açıklama yapmamız gerektiğine karar verdik.

Şöyle ki; Ülkemizde de Dünyada da iş dünyasının medya kuruluşları ve çalışanları ile iş ilişkisi içinde olduğu bir vakadır. Reklam verenler, siyasi partiler, iş adamları, sanatçılar, sporcular, sportif mücadele veren takımlar, dernekler, kamu kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, halkla İlişkiler mesleğinin sunduğu hizmetlerden geniş kitleler ile iletişim kurmak üzere yararlanmaktadır. Medya, Halkla İlişkiler ya da bilinen adıyla PR faaliyeti yasal ve demokratik açık toplumların en önemli unsurudur. Bu bakış açısı ile PR diye adlandırılan profesyonel hizmeti kullanıyor olmaktan dolayı suçlama oluşturmak ya da en hafif tabirle itibar suikastına girişmek bu büyük dünyanın paydaşlarını töhmet altına bırakır. Bizzat medya mensuplarının böyle bir sürecin kurgulayıcısı olmaları kendilerinin de mensubu olduğu mesleklerine büyük bir haksızlıktır.

Sayın Sezgin Baran Korkmaz’ın kendisini savunabilecek durumda olmaması, iddialara karşılık verebilecek koşullarda bulunmaması, ABD’ye iadesi sebebiyle son birkaç haftadır ailesi ve avukatları ile dahi düzenli iletişiminin başlamamış olmasından ve gündemden haberdar olmamasından kaynaklı olarak kendisi hakkındaki iddialara yanıt vermemiz gerekli olmuştur.

‘MEDYA MENSUBU’ GÖNDERMESİ

Sayın Sezgin Baran Korkmaz’ın, medya mensupları ve çeşitli kamu görevlileri ile uygun olmayan ilişkilerine dair bazı “listeler” dolaştırılmakta ve bu listeler üzerinden spekülasyonlar yapılmaktadır. Değerli basın mensupları ve kamuoyu ile paylaşmak isteriz ki bu iddiaların tamamı manipülasyon amaçlı, gerçek ile bağı olmayan ve çeşitli kesimlerin birbiri ile olan husûmetlerinin Sayın Sezgin Baran Korkmaz üzerinden manipülatif bir şekilde sürdürülmesinden ibarettir.

Gerçeklikten tamamen kopuk, hayal ürünü, film senaryosunu aratmayacak bu iddialar sadece gerçek dışı olmayıp aynı zamanda düşündürücüdür. Zira bu iddiaları ortaya atan ve Twitter’da yazan ‘medya mensubu’ Gerçek Gündem isimli platformda yine Sayın Sezgin Baran Korkmaz ile ilgili yazdığı bir yazının gerçek dışı olduğunun ortaya çıkması nedeniyle bu kurumdan ayrılmak zorunda kalmış ve bu durumu yazdığı son yazısı ile kabul etmiştir.  (http://www.gercekgundem.com/yazarlarkengiz-erdinc/3820/ozur-ve-veda?utm_source=share-whatsapp)

‘HAYAL ÜRÜNÜ’

Bütün manipülatif sürecin bu iddialara karşılık veremeyecek durumda olmasından dolayı hem Sayın Korkmaz hem de bir kısım medya mensubuna karşı itibar suiskastı oluşturmak amaçlı çabalar olduğu ortadadır.
Diğer yandan Sayın Sezgin Baran Korkmaz’ın çeşitli köşe yazarlarının veya sosyal medya aktörlerinin iddia ettiği gibi kamuoyunu veya ülkemizin gündemini meşgul edebilecek bir bilgisi yoktur. Var olduğu iddia edilen bu bilgilerin yine hayal ürünü bir şekilde Sayın Korkmaz tarafından tasnif edildiği ve başkaca kişilere teslim edildiğine ilişkin haberler, yazılar, görüşler ve açıklamalar spekülasyon ve hayal ürününden ibarettir. Gerçekle ve olguyla hiçbir ilişkisi yoktur.

Ne tesadüftür ki bu iddialar kendisinin ülkemizde ya da yurtdışında olduğu dönemde gündeme getirilememiş ancak Avusturya’da tutuklanması ve şu anda olduğu gibi ABD’de cezaevinde olduğu ve iddialara karşılık veremeyeceği bir durumdayken gündeme getirilmiştir.

Sayın Sezgin Baran Korkmaz ABD’deki yargılamasının bir an önce tamamlanmasını ve ülkesine dönmeyi istemektedir. Kendisinin tüm aile üyeleri ve tüm varlığı ülkemizdedir. Kendisi; ülkesini, vatanını seven, bir an önce ülkesine dönüp maddi gerçeğin ortaya çıkması için ülkesinde yargılanmak isteyen bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Bu kamuoyunu yanıltma amaçlı kurgu ve gerçek dışı haberleri oluşturan ve dağıtanlar ile ilgili olarak tüm yasal haklarımızı kullanacağız.”