Kızılay Başkanının Birden Fazla Maaş Aldığı İddiası Meclis'e Taşındı - Konya Ekspres HaberKonya Ekspres Haber

SON DAKİKA

Kızılay Başkanının Birden Fazla Maaş Aldığı İddiası Meclis’e Taşındı

Bu haber 22 Ağustos 2021 - 12:22 'de eklendi ve 99 views kez görüntülendi.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı 13 ayrı şirkette yönetici kaydı bulunduğu ve 13 ayrı şirketten maaş aldığı iddiaları TBMM gündemine taşındı.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık Sözcü’nün aktardığına göre Kerem Kınık’ın İstanbul  Ticaret Odası’na kayıtlı 13 ayrı şirkette yönetici kaydı bulunduğu, sağlık sektöründeki bu şirketlerin bazılarının da, Kızılay bünyesinde olduğu ortaya çıktı.

“Huzur hakkı adı altında ne kadar ücret alıyor?”

"Huzur hakkı adı altında ne kadar ücret alıyor?"
Atila SertelSertel, Kızıalay  bünyesinde “Kızılay Yatırım Holding, Kızılay Portföy Yönetimi, Kızılay Sağlık, Kızılay Kültür ve Sanat, Kızılay Çadır ve Tekstil, Kızılay Sistem Yapı anonim şirketleri” bulunduğunu belirtti ve Soylu’ya şu soruları yöneltti: “Kızılay’a ait şirket sayısı kaçtır? Kerem Kınık, yönetim kurulu üyesi veya başkanı olarak Kızılay’a bağlı hangi şirketlerde görev almaktadır? Bu görevlere istinaden huzur hakkı veya başka bir isim altında ne kadar ücret almaktadır?” Sertel Sözcü‘ye yaptığı açıklamada da, “AKP’li eski Milletvekilleri ‘Patron bize iş ver’ diyor. Kimi bakan yardımcısı, kimi yönetim kurulu, bazıları Büyükelçi yapılıyor. Yetmiyor başka bir yerden da huzur hakkı sağlanıyor. Bu tip durumlar, iki üç yerden maaş almalar sıradanlaştı ve umurlarında bile değil. Çünkü kendilerini Türkiye’nin sahibi olarak görüyorlar. Kızılay Başkanı Kınık hakkında da çoklu maaş aldığı yönünde iddialar var, bu iddialar yanıtlanmalı” dedi.Kızılay Başkanı Kerem Kınık daha önce yaptığı açıklamada “Kızılay Genel Başkanı, yönetim kurulu üyeleri, şubeleri maaş almazlar. Şirketlerimizde kamunun yaptığı düzenlemeler çerçevesinde sembolik birtakım huzur hakları vardır” demişti.

“Gönüllü çalışıyoruz” demişti

"Gönüllü çalışıyoruz" demişti
Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın Kızılay’a bağlı şirket ve holdinglerden de maaş aldığı iddiaları daha önce de gündeme gelmiş Kınık bu iddialar için şu açıklamayı yapmıştı: “Kızılay bir dernektir. Bizler bu dernekte gönüllü olarak çalışan insanlarız. Ben bir üniversitede öğretim üyesiyim. Maişetimizi oradan sağlıyoruz. Benim aldığım üç asgari ücret. Genel Müdürümüzün de 36 bin lira aldığı iddia edildi. Yok öyle bir durum. Ben Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkanıyım. Bir de Kızılay Derneği Genel Müdürü var. Profesyoneldir, burada çalışırlar.”

Kerem Kınık, Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yapılan yaklaşık 8 milyon dolarlık bağışla ilgili “Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başka” savunmasını da yapmıştı.