İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı Tarikatında istismar davasında kritik gelişme. Savcını yeri değiştirildi. - Konya Ekspres HaberKonya Ekspres Haber

SON DAKİKA

İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı Tarikatında istismar davasında kritik gelişme. Savcını yeri değiştirildi.

Bu haber 21 Ocak 2023 - 23:44 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.

İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızı H.K.G’yi, 29 yaşındaki müridi Kadir İstekli’yle ‘evlendirmesi’ skandalında yeni bir gelişme yaşandı. H.K.G.’nin yaşadıklarıyla ilgili iddianameyi yazan İstanbul Anadolu Adliyesi Savcısı’nın görev yeri değiştirildi.

İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Güzel’in kızını 6 yaşındayken evlendirdiği ve kızın yıllarca tecavüze uğradığı ortaya çıkmıştı. Yaşanan skandal olayın gündeme gelmesinin ardından iddianame düzenlenmiş ve H.K.G’nin babası  Yusuf Ziya Güzel  ile eşi Kadir istekli tutuklanmıştı. Tarikatta istismar skandalıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

‘BAŞSAVCI VEKİLİNE HABER VERMEDİĞİ İÇİN…’

Birgün yazarı Timur Soykan, ‘Sapıkların bitmeyen işkencesi’ başlıklı yazısında H.K.G.’nin yaşadıklarıyla ilgili iddianameyi yazan İstanbul Anadolu Adliyesi Savcısı Ercan Ateş’in görev yerinin değiştirildiğini duyurdu.

Soykan, şu ifadelere yer verdi:

“Tarikatın karanlık kuşatması sürerken H.K.G.’nin yaşadıklarıyla ilgili iddianameyi yazan İstanbul Anadolu Adliyesi Savcısı Ercan Ateş’in görev yeri değiştirildi. Ercan Ateş, başka bir savcıda iki yıl bekleyen soruşturmayı iddianameye dönüştürmüştü. Ercan Ateş, aile suçlarıyla ilgili savcılık bürosundan genel soruşturma bürosuna atandı. Bu bir terfi ya da tenzili rütbe değil ancak istek dışı yapılmış bir görevlendirme. Yargı çevresindeki söylentilere göre; Ercan Ateş, H.K.G.’nin suç duyurusuyla ilgili soruşturmada başsavcı vekiline haber vermediği için bu görevlendirme yapıldı.”

İLK DURUŞMA 30 OCAK’TA

Öte yandan Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, baba Yusuf Ziya Gümüşel ile anne Fatma Gümüşel’in ‘zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı’ suçundan 22 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

H.K.G’nin ‘evlendirildiği’ İstekli hakkında ise ‘zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘cinsel saldırı’ suçlarından 67 yıl 10 ay 15 güne kadar hapis cezası talep ediliyor.

Gümüşel ve İstekli tutuklu bulunurken davanın ilk duruşması 30 Ocak’ta görülecek.