HDP Saldırganının İlk İfadesi Ortaya Çıktı: 'Çocukluktan Beri Planlar Yaptım' - Konya Ekspres HaberKonya Ekspres Haber

SON DAKİKA

HDP Saldırganının İlk İfadesi Ortaya Çıktı: ‘Çocukluktan Beri Planlar Yaptım’

Bu haber 20 Haziran 2021 - 11:48 'de eklendi ve 99 views kez görüntülendi.

HDP’nin İzmir’deki parti binasına silahlı saldırı düzenleyerek parti çalışanının kızı Deniz Poyraz’ı öldüren Onur Gencer’in ilk ifadesi ortaya çıktı. Saldırganın “Buraya PKK’lıların geldiğini düşündüğümden herhangi bir ayrım yapmıyorum. Başka kişiler de olsaydı onlara da ateş edecektim” dediği öğrenildi.

HDP Saldırganının İlk İfadesi Ortaya Çıktı: 'Çocukluktan Beri Planlar Yaptım'

iZMİR Kemalpaşa Devlet Hastanesi’nde bir süre acil tıp teknisyeni olarak çalıştığı ve Suriye’nin Münbiç kentine göreve gittiği ortaya çıkan Onur Gencer’in ilk ifadesine DW Türkçeden Alican Uludağ ulaştı.

Babasının tekel işçisi olarak emekli olduğunu, kız kardeşinin öğrenci olduğunu, herhangi bir parti dernek sendika üyeliğinin olmadığını, annesinin vefat ettiğini anlatan Gencer, ailece İzmir’in Gaziemir ilçesinde ikamet ettiklerini belirtti. 

Bekâr olduğunu ve askerlik yapmadığını ifade eden, 2020 yılının ilk aylarında Sağlık Memuru olarak Suriye/Münbiç’e gittiğini, orada da bir süre görev yaptığını söyledi. Gencer, “Sağlık memurluğundan 2021 yılının Nisan ayında istifa ettim. Ancak şu an için açıkta görülebilirim, çünkü işe gitmiyorum” dedi.

“Çocukluktan beri planlar yaptım”

"Çocukluktan beri planlar yaptım"
Gencer, saldırıyı neden gerçekleştirdiğine yönelik soruya ise şu yanıtı verdi:“16 Haziran 2021 tarihinde intihar eden bir polis  memurunun paylaşımı sonrasında PKK’lılar tarafından hakaret içerikli görüşmeler yaşadım. Benim ölmüş anneme ve bacıma sövüldü. Bunun üzerine ben de aynı söylemlerde bulundum. Çocukluktan beri PKK’lı öldürmek için planlar yaptım. olay  doğaçlama yaşandı.”

“Birkaç kez keşif amaçlı çalışmalarım oldu”

"Birkaç kez keşif amaçlı çalışmalarım oldu"
Saldırıyı nasıl planladığını da anlatan Gencer, 2021 yılı Ocak ayı içerisinde İzmir İl HDP  binasının adresini GOOGLE üzerinden öğrendiğini kaydetti. Keşif amaçlı “Perfect İngilizce” adlı bir kursa kayıt olduğunu ifade eden Gencer, özetle şunları kaydetti:“Birkaç kez keşif amaçlı çalışmalarım oldu. Gaziemir İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bulundurma olarak 2021 Mayıs ayında silah ruhsatı başvurusu yaptım, geçici ruhsat aldım. Kızlarağası’ndan Mehmet isimli şahıstan 3 bin 500 TL bedelle Ruger Silah aldım. Bu silaha 10 mermi koyarak bugünkü olayı gerçekleştirdim. Olay  yeri olan HDP  il binası içerisinde 10 mermiyi de sıktım. Amacım birkaç kişiyi orada bulabilmekti. Ancak sadece 1 kişi oradaydı. Buraya da PKK’lıların geldiğini düşündüğümden herhangi bir ayrım yapmadım. Başka kişiler de olsaydı onlara da ateş edecektim. Eylem sonrası kullandığım silahı çantaya koyarak olay yerinden ayrılırken polislerce yakalanarak gözaltına alındım.”