Erdoğan ve Bahçeli Yeni anayasa için anlaştı... - Konya Ekspres HaberKonya Ekspres Haber

SON DAKİKA

Erdoğan ve Bahçeli Yeni anayasa için anlaştı…

Bu haber 17 Şubat 2021 - 14:20 'de eklendi ve 52 views kez görüntülendi.

Yeni anayasa için akademisyenlerden oluşacak çalışma ekibini Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Yavuz Atar kuracak. AKP ve MHP’nin yetkilendireceği iki isim de yer alacak.

Erdoğan ve Bahçeli anlaştı… Yeni anayasa için ‘bilim kurulu’ kuracak isim belli oldu 

Anayasa çalışmaları için AK Parti ve MHP anlaştı. Geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bir telefon görüşmesi yaparak anayasa çalışmaları için bilim kurulu oluşturulmasını kararlaştırdı.

YAVUZ ATAR OLUŞTURACAKAkşam gazetesinden Yelda Gökdağ’ın haberine göre, akademisyenlerden oluşan bir kurulun teşekkül etmesi için görüşme trafiği başladı. Yeni anayasa çalışması için kurulacak ekibi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Yavuz Atar oluşturacak ve akademisyenler yeni anayasayı birlikte çalışarak çıkaracak. Kurulda anayasa profesörleri yer alacak.

Kurulda AKP ve MHP’nin yetkilendirdiği iki isim de olacak. Bu iki isim kendi partilerine bilgilendirmede bulunacak.

Hedef anayasa çalışmasının başladığı tarihten itibaren 2 yıl içinde tüm çalışmaları tamamlamak.

SON AŞAMA HALK OYLAMASI

Bu sürede hazırlanan taslak metin hem muhalefete hem de STK’ların görüşüne sunulacak. Anayasaya son şekli tüm istişare ve son rötuşlardan sonra verilecek. Ardından yeni anayasa teklifi Meclis’in gündemine gelecek. Son aşama ise halk oylaması olacak.