Davutoğlu, SADAT iddiasına cevap. Sedat Peker destek! - Konya Ekspres HaberKonya Ekspres Haber

SON DAKİKA

Davutoğlu, SADAT iddiasına cevap. Sedat Peker destek!

Bu haber 01 Haziran 2021 - 0:07 'de eklendi ve 81 views kez görüntülendi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in Sadat iddiasına “Benim dönemimde Türkmenlere destek yapıldı. Kimse de bunu teröristlere destek olarak göremez. Onlar Esad zulmüne karşı kendilerini koruyorlardı” iddiasında bulundu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Habertürk TV’de Teke Tek programında Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı.

Suriye’ye yönelik emperyalist kuşatmanın savunuculuğunu yapan ve döneminde sırf Esad karşıtı oldukları için terör örgütleriyle sıkı ilişkiler geliştiren, IŞİD’lilere bile “öfkeli sünni gençler” diyen Davutoğlu, terör örgütlerine silah yollandığı iddialarını kabul etmedi topu kendisinden sonrakilere attı.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in SADAT iddiasına ilişkin açıklama yapan Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Benim dönemimde Türkmenlere destek yapıldı. Kimse de bunu teröristlere destek olarak göremez. Onlar Esad zulmüne karşı kendilerini koruyorlardı.

Benim dönemimde yapılan yardım devletin resmi kurumları aracılığıyla yapıldı. Yardımlar sadece Türkmenlere yapıldı.

Sedat Peker’in bahsettiği dönem benden sonraki dönemi içeriyor. Cumhurbaşkanlığı İdari Kurulu Başkanı’ndan bahsediyor. O dönem başkanlık sistemine geçildikten sonra kapsıyor.

Ben Sedat Peker’in iddiaları doğru demiyorum.

Sedat Peker’in SADAT iddiaları mutlaka araştırılmalı. İddia edilen dönem kesinlikle benim dönemimi kapsamıyor. SADAT gibi paramiliter gruplara benim dönemimde asla görev verilmedi. Bu iddialar önce Sayın Cumhurbaşkanı’na sorulmalı.

Benim talimatımla yürütülen bir ilişki olmadı nokta. MİT tırları olayının olduğu dönemle Sedat Peker’in kastettiği dönemin alakası yok. 2014 yılında Sedat Peker cezaevindeydi.

Sedat Peker’in yaptığı mitinglerle ilgili olarak da benim asla onayım olmadı. Sedat Peker’in kastettiği ilişkiler ağı benim dönemimi asla kapsamıyor. MİT tırları operasyonu Türkiye’yi Lahey’e götürmek için FETÖ’nün organize ettiği bir olaydır.

5 yıldır ben devlet görevi yürütmüyorum, bu bahsedilen iddialar bu 5 yıllık dönemi kapsamaktadır.

Fethullah Gülen’le yaptığı görüşmeyle ilgili soruya da cevap veren Davutoğlu, “O dönemde MİT Müsteşarına yönelik bir operasyon olmuştu. Devlet içinde bir yapılanma olduğu ortadaydı. Sayın Erdoğan o dönem başbakandı bana, ‘Fethullah Gülen’in yurtdışında bulunması Türkiye’ye yönelik dışarıdan kullanılabilecek bir aparat olabilir’ diyerek beni Türkiye’ye dönmeye ikna etmesi Sayın Erdoğan görevlendirerek gönderdi” dedi. Bunu Sayın Erdoğan da defalarca verdiği demeçlerde anlatmıştır.

PEKER: SADAT TARAFINDAN ORGANİZE EDİLDİ

Davutoğlu’nun açıklamalarının ardından sosyal medyada açıklama yapan Sedat Peker, “Sayın Davutoğlu’nun söylediği çok doğru. Videoda da söylediğim gibi, benim üzerimden giden silahlar SADAT tarafından organize edildi. Genelkurmayın ve MİT’in bu organizasyonda bir dahilliği yoktur.” dedi.

DAVUTOĞLU: BÜTÜN GRUPLAR DOSTUMUZ

Ahmet Davutoğlu, Temmuz 2013’de Türkiye’nin El Nusra’ya destek verdiği iddiaları sonrası şunları söylemişti:

“Suriye’deki bütün oluşumlar, Suriye’deki bütün gruplar, etnik, mezhep bir ayrım gözetmekszin, dini ayrım gözetmeksizin Türkiye’nin dostu. Türkiye, Suriye’ye baktığında, Irak’a baktığında, Lübnan’a baktığında ve muhataplarıyla görüştüğünde onların etnik ve mezhebi kimliğine bakmaz sadece ortak kaderi paylaştığımız dostları görür.”

TÜRKEŞ: TÜRKMENLERE GİTMİYOR

Dönemin MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Davutoğlu’nun, ”Yemin ediyorum silahlar Türkmenlere gidiyordu” açıklamasına karşılık olarak, “Bizi izleyenlerin huzurunda yemin ediyorum. Vallahi ve billahi o silahlar Türkmenler’e gitmiyordu. Bilerek söylüyorum. iddia ederek söylüyorum. Bizim o bölgeyle irtibatımız var. Bayırbucak Türkmenleriyle, Halep’tekilerle irtibatımız var” ifadelerini kullanmıştı.