'Bu tuvalet için 23 Milyon Dolar harcandı' - Konya Ekspres HaberKonya Ekspres Haber

SON DAKİKA

‘Bu tuvalet için 23 Milyon Dolar harcandı’

Bu haber 23 Haziran 2020 - 23:23 'de eklendi ve 35 views kez görüntülendi.

Uluslararası Uzay İstasyonu, şimdiye kadar yapılan en gelişmiş laboratuvarlardan biri. Bilinen evrendeki en soğuk noktaya, bir süper bilgisayara ve kuantum lazerlere ev sahipliği yapıyor. Üstelik bu yılın sonunda, en gelişmiş tuvalete ev sahipliği yapma ayrıcalığı da kazanacak.

Evrensel Atık Yönetim Sistemi olarak bilinen bu yüksek teknoloji ürünü portatif tuvaletin tasarımı 6 yıl sürdü ve en az 23 milyon dolara mal oldu. Tuvaletin eylül ayında Northrop Grumman şirketinin kargo kapsülüyle istasyona teslim edilmesi planlanıyor.

NASA’nın yeni tuvalet modeli, mevcut versiyonlardan farklı olarak, gelecekteki mürettebatlı uzay uçuşlarında kullanılacak şekilde tasarlandı. Tuvalet, NASA astronotlarını birkaç yıl içinde Ay’a taşıyacak Orion kapsülüne de kurulacak.

CNET’in aktardığına göre istasyonun şu anda ABD bölümünde bulunan tuvalet 1990’larda tasarlandı. Bu eski moda tasarım, mürettebatın fiziksel olarak oturağa hizalanmasını zorlaştırıyor ve donanımın dışkı malzemesiyle kirlenmesine neden oluyor.

Ayrıca eski tuvalet sistemi bölme duvarının ardında gizli ve bu da birçok kez arızalanan tuvaletin onarımını zorlaştırıyor. Yeni tuvalet ise kompakt ve tamamen müstakil.